Zimna Wojna w Konkursie Głównym Festiwalu w Cannes

Zimna wojna” opowiada historię wielkiej i trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie potrafią ze sobą być a jednocześnie nie mogą bez siebie żyć. To film o wielkiej i trudnej miłości, przepuszczonej przez młyn historii. Wydarzenia rozgrywają się latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku. W rolach głównych występują Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc.

Paweł Pawlikowski jest reżyserem i współautorem scenariusza, który napisał wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim. Za scenografię do filmu odpowiadają Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Zdjęcia do filmu powstały między styczniem a sierpniem 2017 roku. Ekipa kręciła film w Polsce, we Francji i w Chorwacji. Producentem filmu jest Ewa Puszczyńska ze studia Opus Film, a dystrybutorem Kino Świat. Film wejdzie do polskich kin w 2018 roku. Festiwal w Cannes odbędzie się w dniach 9-20 maja 2018.

Prawie trzydzieści dni zdjęciowych miało miejsce w regionie łódzkim w 2017 roku — w tym siedemnaście w samej Łodzi. Łódzki Fundusz Filmowy (finansowany z budżetu Miasta Łodzi) wsparł produkcję dzieła Pawła Pawlikowskiego kwotą 400 tys. zł. Całkowity budżet to 18 mln złotych, z czego 3 mln zł pochodzą z dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

źródło materiały prasowe

1

„Zimna Wojna” z nagrodą publiczności EFA

Olga Tokarczuk: Wszyscy czujemy, że nie ma świata bez kobiet