Werki. Wajda. Renata Pajchel – wystawa

Renata Pajchel, która często określana jest jako fotosistka Andrzeja Wajdy, spędziła na planie jego filmów prawie 30 lat. Werki czyli zdjęcia dokumentujące pracę ekip na planach filmowych Mistrza, pochodzą z jej prywatnego archiwum. Pajchel urodziła się 1942 roku w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. To najbardziej znana polska fotosistka, od blisko 50 lat dokumentuje plany zdjęciowe. W jej dorobku zawodowym znajdują się fotosy do ponad stu filmów. Współpracowała m. in. z Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Żuławskim, Januszem Morgensternem, Agnieszką Holland, Andrzejem Barańskim, Witoldem Adamkiem.

Wystawa „Werki. Wajda. Renata Pajchel”, przygotowana przez Stowarzyszenie Filmowe KinoArt, po raz pierwszy zostanie pokazana podczas 24. edycji Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Wernisaż wystawy odbędzie się 26 listopada 2019 roku o godz. 18 w Galerii Fotografii im. Eugeniusza Hanemana Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, ul. Piotrkowska 102.

***

Cinergia to powstałe w 1992 roku Forum, które od początku swojego istnienia związane jest z Łodzią – na dobre wpisało się do kalendarza jej wiodących imprez i stało się jedną z wizytówek jej filmowej kultury, będąc jednocześnie jedynym w Polsce festiwalem poświęconym głównie kinematografii Starego Kontynentu. Podczas FKE organizowane są pokazy najnowszych filmów europejskich, które swoje premiery miały w Cannes, Wenecji czy Berlinie, a które na ekrany w kraju trafiają zazwyczaj po wielu miesiącach lub w ogóle omijają polskie kina. Na atrakcyjność Forum wpływa jego oryginalna formuła, a program festiwalu podzielony jest na sekcje tematyczne, wydarzenia towarzyszące i konkursy. Istotnym filarem festiwalu są sekcje konkursowe dla polskich i europejskich twórców na początku drogi twórczej. Forum to również bogaty program wydarzeń towarzyszących projekcjom: spotkań, koncertów, wystaw.

źródło Cinergia
zdjęcie główne Renata Pajchel

1

„Pan T.” najlepszym polskim filmem na Festiwalu Camerimage

Polska oczami Pałacu Kultury – debata w Teatrze Żydowskim