„Ukryta gra” – kulisy powstania filmu

„Ukryta gra” w reżyserii Łukasza Kośmickiego, to najnowsza produkcja Watchout Studio („Bogowie”, „Sztuka kochania”), która powstała z udziałem światowych sław oraz nagradzanych twórców. Specjalnie przygotowany making of pozwala zajrzeć za kulisy prac nad thrillerem szpiegowskim z Billem Pullmanem w roli głównej. Jak wyglądała realizacja zdjęć w Pałacu Kultury i Nauki? W jakich okolicznościach hollywoodzki aktor dołączył do obsady filmu? O tym oraz o licznych aspektach pracy na planie opowiadają twórcy w specjalnie przygotowanym materiale.  Czas realizacji zdjęć wspominają producenci (Krzysztof Terej, nieżyjący dziś Piotr Woźniak-Starak), reżyser i współautor scenariusza (Łukasz Kośmicki), aktorzy (Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek, James Bloor, Aleksiej Sieriebriakow, Corey Johnson, Nicholas Farrell, Jewgienij Sidichin), twórcy (Paweł Edelman, Allan Starski, Łukasz Targosz, Ewa Gronowska, Robert Adamczyk, Ewa Drobiec). Producentem materiału jest Agnieszka Woźniak-Starak. Zdjęcia do filmu trwały od lutego do kwietnia 2018 roku. Poza Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, film był realizowany m.in. w Centrum Praskim Koneser, w Willi Gawrońskich oraz w Łazienkach Królewskich.

Akcja filmu „Ukryta gra” toczy się na początku lat 60. U szczytu kryzysu kubańskiego, amerykańskie tajne służby porywają wybitnego matematyka, Joshuę Mansky’ego (Bill Pullman). Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Rywalizacja jest jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch mający powstrzymać konflikt nuklearny.

Film został nagrodzony na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz jest prezentowany w Konkursie Filmów Polskich Camerimage. Międzynarodowa premiera „Ukrytej gry” odbędzie się podczas festiwalu Black Nights w Tallinnie.

źródło materiały prasowe

1

„Zimna Wojna” z nagrodą publiczności EFA

Olga Tokarczuk: Wszyscy czujemy, że nie ma świata bez kobiet