Trwa mobilizacja na rzecz zalanej Wenecji

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Luigi Di Maio, zapowiedział, że wyśle listy do włoskich ambasad na świecie z prośbą o zorganizowanie inicjatyw na rzecz Wenecji, która ucierpiała w wyniku powodzi. Minister ogłosił, że poprosi ambasadorów, by „promowali inicjatywy na rzecz wsparcia dla Wenecji”. „Jestem pewien, że spotkamy się z wielką solidarnością ze strony całego świata” – dodał.

Straty wywołane przez katastrofalną wtorkową powódź oceniane są wstępnie na setki milionów euro. W przypadku dziedzictwa historyczno-artystycznego są one być może wręcz nie do oszacowania – podkreślają władze miejskie. Woda spowodowała ogromne zniszczenia między innymi w liczącej ponad 1000 lat bazylice świętego Marka. Jej inspekcji dokonał minister kultury Włoch Dario Franceschini. Zamieścił potem na Twitterze nagranie z wnętrza zalanej świątyni. Burmistrz Luigi Brugnaro poinformował, że otwarty został specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze z Włoch i zagranicy.

W piątek nowa fala przypływu wtargnęła do miasta, zalewając 70 procent jego obszaru. Poziom wody wyniósł 154 centymetry, czyli o ponad 30 centymetrów mniej niż trzy dni wcześniej, gdy doszło do największej powodzi od ponad pół wieku. Życie w Wenecji, gdzie obowiązuje stan kryzysowy, jest sparaliżowane.

źródło PAP
zdjęcie główne Getty Images

1

„Zimna Wojna” z nagrodą publiczności EFA

Olga Tokarczuk: Wszyscy czujemy, że nie ma świata bez kobiet