Polska oczami Pałacu Kultury – debata w Teatrze Żydowskim

Jak oswajać zabytki, które kojarzą się źle? Co PeKiN czułby, gdyby był człowiekiem? Jakie są jego największe tajemnice? Czy Gomułka był antysemitą? – te i wiele innych zagadnień pragną poruszyć organizatorzy spotkania. Panel dyskusyjny zorganizowany przez Teatr Żydowski i Teatr PAPAHEMA towarzyszy przygotowaniom do premiery spektaklu „PeKiN” w reż. Agaty Biziuk, planowanej na 28 listopada. – Mamy nadzieję, że debata pozwoli nam skonfrontować naszą wizję spektaklu z doświadczeniami osób blisko z Pałacem związanych. Spróbujemy uzupełnić przekaz przedstawienia o wątki, które z uwagi na kształt dramaturgiczny spektaklu, nie mogły stanowić jego struktury. Wierzymy, że takie spotkanie z widzami może okazać się również cenną lekcją historii – mówi Mateusz Trzmiel z Teatru PAPAHEMA.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

• Hanna Szczubełek – wieloletnia kronikarka Pałacu Kultury i Nauki, która przez 59 lat obserwowała i zapisywała życie budynku i ludzi z nim związanych, świadek wielu istotnych wydarzeń mających miejsce na terenie Pałacu.

• Agata Passent – dziennikarka, felietonistka, założycielka i prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, autorka książki „Pałac wiecznie żywy” – opowieści zwykłych budowniczych i ludzi, którzy wychowani zostali w rzeczywistym i symbolicznym cieniu Pałacu.

• Jacek Fota – fotografik, absolwent Uniwersytetu w Utah (USA), specjalizuje się w fotografii dokumentalnej, autor książki fotograficznej pt. „PKiN”, wydanej z okazji 60-lecia powstania Pałacu.

Dyskusję poprowadzi Remigiusz Grzela, pisarz, dramaturg i kierownik literacki Teatru Żydowskiego. Warto zaznaczyć, że publiczność będzie miała realny wpływ na przebieg dyskusji. Twórcy przekonani są, że temat ewentualnej likwidacji Pałacu jest na tyle gorący, że z pewnością zachęci widzów i uczestników spotkania do zabrania głosu i podzielenia się własnym, nierzadko emocjonalnym, stosunkiem do tego tematu. Debata będzie rejestrowana – streaming wydarzenia dostępny będzie online w mediach społecznościowych – na stronie FB Teatru Żydowskiego i Teatru PAPAHEMA. Wydarzenie odbędzie się 18 listopada o godz. 18:00 w Teatrze Żydowskim. Wstęp wolny.

źródło materiały prasowe

1

„Zimna Wojna” z nagrodą publiczności EFA

Olga Tokarczuk: Wszyscy czujemy, że nie ma świata bez kobiet