Nowy Jork. Prohibicja

„Nowy Jork. Prohibicja” to muzyczna opowieść o narodzinach nowoczesnego świata, historia wielkiej amerykańskiej metropolii z lat 20. ubiegłego stulecia, którą rządziły jazz, mafia i prohibicja. To właśnie ta ostatnia dramatycznie podzieliła tamtejsze społeczeństwo i sprawiła, że amerykański sen – American Dream – zamienił się w nocny koszmar. Spektakl przygotował ten sam zespół realizatorów (produkcja Katarzyna Zielińska, scenariusz i reżyseria Łukasz Czuj, kierownictwo muzyczne Marcin Partyka, teksty songów Michał Chludziński, choreografia Paulina Andrzejewska), który przygotował bardzo dobrze przyjęte przez krytykę i publiczność spektakle muzyczne „Berlin, czwarta rano” oraz „Sofia de Magico”.

W scenariuszu wykorzystane są zarówno autentyczne przeboje tamtych lat, jak i napisane specjalnie piosenki, nawiązujące do stylu epoki. Nie jest to jednak wyłącznie podróż retro, lecz współczesne spojrzenie na tamte czasy i zabawa konwencją. W 20 songach poznajemy najważniejsze momenty historii Nowego Jorku w czasach prohibicji, odkrywamy świat nielegalnego biznesu, który napędzany przez mafię i gangsterów, rozwinął się w błyskawicznym tempie i zanurzamy się do wnętrza miasta grzechu. Ta opowieść staje się przewrotnym, popkulturowym moralitetem, w którym pytamy o szanse ocalenia przed zagładą. Czy miasto i jego mieszkańcy uwikłani w gęstą sieć ciemnych interesów, uwięzieni w pogoni za mrocznymi przedmiotami pożądania, jakimi stają się alkohol, pieniądz i władza, mają szansę na ocalenie? Czy miasto zginie, czy też odrodzi się i zmieni? Czy grzech okaże się ozdrowieńczą chorobą? Za tymi pytaniami kryją się lęki i wątpliwości dotyczące nas współcześnie.

Spektakl cieszy się bardzo dobrymi recenzjami. „Przesłanie spektaklu trafia do widzów przede wszystkim dzięki znakomitej inscenizacji i wykonaniu. W premierowej obsadzie wystąpili: Katarzyna Zielińska (również współproducentka spektaklu), Ewa Konstancja Bułhak, Kacper Kuszewski i Marcin Przybylski (w dublurze pojawiają się także Magdalena Smalara i Rafał Królikowski). O każdym z tych aktorów wiedzieliśmy, że obdarzony jest sceniczną charyzmą, wdziękiem, poczuciem humoru i świetnie śpiewa. W przedstawieniu wszyscy mają swoje solowe numery i one potwierdzają indywidualne talenty” – napisał Wojciech Majcherek (Onet).

„Teatr Roma nie proponuje wszakże wyłącznie wyprawy w lata 20. XX wieku. W muzycznych zwierzeniach zawarte są odwieczne marzenia ludzkie o prawdziwej miłości, ale też o godnym życiu i o tym, by nie oszukiwali nas cyniczni, zakłamani politycy. Bywa więc zabawnie, ale i momentami refleksyjnie. Niezmiennie zaś jest żywiołowo. Premierowy kwartet wykonawców połączył świetne aktorstwo z dobrym muzykowaniem” – zauważył Jacek Marczyński (Rzeczpospolita).

Tej jesieni spektakl będzie można zobaczyć w Teatrze Roma (3,4,6 października), ale też w Lublinie (18 listopada), w Toruniu (20 listopada), w Poznaniu (25 listopada). Ostatnie bilety dostępne są w sprzedaży.

źródło Teatr Roma

1