Marta Zawiślańska: Kobieta musi wiedzieć, że jest w dobrych rękach

Mija czternaście lat odkąd zaczęła Pani pracę w zawodzie.

Tak i chociaż nie jestem typowym rzemieślnikiem to zamiłowanie do włosów zaprowadziło mnie do miejsca, w którym dzisiaj jestem. Tuż po ukończeniu międzynarodowej szkoły charakteryzacji wiedziałam, że pójdę w kierunku fryzjerstwa. Odbyłam szereg profesjonalnych szkoleń i tak, krok po kroku, stanęłam przy fotelu jako stylista fryzur. Specjalizuje się w koloryzacjach i upięciach, jestem szkoleniowcem i expertem Osis+ Session Label firmy Schwarzkopf Professional oraz właścicielem i głównym stylistą Atelier Stylissimo.

O tym marzyła mała Marta?

Gdy byłam dzieckiem uprawiałam sport. Pochodzę ze sportowej rodziny i to kształtowało mnie we wczesnych latach młodości. W szkole podstawowej zaczęłam trenować piłkę ręczną, a kiedy miałam piętnaście lat klub z Gdańska zaproponował moim rodzicom, abym wyjechała z rodzinnego miasta Łomży i zaczęła uczęszczać do sportowego Liceum przy AWFiE. Zgodzili się i tak też ukończyłam sportową szkołę średnią. Jednak w klasie maturalnej wiedziałam już, że zmienię kierunek i będzie to fryzjerstwo.

Skąd ten pomysł?

To był impuls, ale przed każdym meczem czesałam wszystkie moje koleżanki. To był taki nasz zwyczaj, pamiętam te przeróżne fryzury! Najczęściej były to dobierane warkocze w różnych kombinacjach. Ale już wtedy to czułam. Wiedziałam, że jeśli wybiorę fryzjerstwo, strzelę w dziesiątkę. I tak też się stało- pokochałam pracę z włosami, a w efekcie tego mój zawód.

Co dzisiaj daje największą radość i zawodowe spełnienie?

Codzienność. Kontakt z klientem, tworzenie nowego wizerunku, dokonywanie przemian- to wszystko mnie nakręca. Lubię obserwować metamorfozy kobiet, zarówno te na stałe, jak też te chwilowe. Cieszę się, że mogę im w tym pomóc. Przecież niejednokrotnie zmiana wyglądu łączy się z pewną zmianą w życiu. Wizerunek każdej z nas to wyzwanie i szansa. Fryzura jest integralną częścią naszego charakteru, usposobienia, samopoczucia. To co robię daje mi szansę uczestniczenia w tym. Zawsze jestem gotowa. Ja naprawdę uwielbiam swoją pracę!

Pani Marta Zawiślańska, właścicielka i główny stylista w salonie Atelier Stylissimo w Warszawie. Na zdjęciu w jednej ze swoich topowych stylizacji z klapkami marki Hermes. Zaufało Pani wiele sławnych osób, to duże wyróżnienie.

To było takie naturalne. Gwiazdy pojawiały sie na moim fotelu spontanicznie- ktoś mnie polecił, ktoś inny przekazał gdzieś informację. Tak to się zaczęło. Na przykład z Jessi Mercedes pracuję od samego początku istnienia jej bloga. Czasem się śmiejemy, że ona jest jak moja córka. Cenię sobie współpracę ze znanymi osobami. Każda z moich gwiazd jest inna, inspirująca, z niektórymi się przyjaźnię.

Zdaje się, że sukces wpisała Pani na listę „rzeczy do zrobienia”.

Nigdy nie zakładałam z góry tego, co uda mi się osiągnąć, ani też nie rozmyślałam o tym. Skupiałam się na swojej pracy i wiedziałam, że z czasem sumienność i zaangażowanie odpłacą się. Wszystko co dziś mam, samo do mnie nie przyszło. Za moim sukcesem stoją ciężka praca, pasja, perfekcja, estetyka i rodzina.

Co jest zawodowym sprawdzianem dla stylisty fryzur?

Szalenie ważnym jest, aby wstać rano z uśmiechem na twarzy i z pozytywnym nastawieniem iść do pracy. Dziś klient jest coraz bardziej wymagający. W salonie musi panować odpowiednia atmosfera, każda kobieta siedząca na fotelu chce czuć się wyjątkowa i mieć poczucie, że właśnie w tym momencie ktoś o nią dba. Musi wiedzieć, że jest w dobrych rękach. Poza tym liczy się cierpliwość, szczególnie w sezonie ślubnym.

Pozwala Pani brać górę fantazji?

Nie lubię eksperymentować. Wolę słuchać jakie oczekiwania mają 
klientki, wolę rozmawiać i dopiero wtedy podejmujemy decyzję. Chyba, że ktoś chce zaszaleć to wtedy tak. Ale muszę przyznać, że moje klientki to bardzo wymagające, modne, nowoczesne i świadome kobiety. Przede wszystkim stawiamy na zdrowe włosy, a w koloryzacji priorytetowe są dokładność w technice, perfekcja w doborze koloru i estetyka w wykonaniu końcowej stylizacji. 

Skąd czerpie Pani inspiracje, aby z czasem nie popaść w rutynę?

Ciągle biorę udział w różnych szkoleniach, obserwuje i uczę się. Ale mocno inspiruje mnie też moja ukochana moda!Pani Marta Zawiślańska stylistka fryzur. Na zdjęciu w eleganckiej stylizacji w białym garniturze oraz z pożądaną w tym sezonie torebką Gucci.

Właśnie! Śledząc Pani profil na Instagramie nie sposób przejść obojętnie obok Pani niebanalnych stylizacji. To wysmakowane i wyjątkowe wyczucie stylu pomaga Pani  w pracy zawodowej?

Uważam, że moja pasja do mody jest absolutnie niezbędna w zawodzie. Dzięki temu jestem zawsze na bieżąco z najnowszymi trendami również we fryzjerstwie. Moda jest dla mnie oderwaniem od rzeczywistości, to moje małe uzależnienie. Cenię piękne dodatki i dobre buty. W rodzinie się ze mnie śmieją, że ja się z tym urodziłam. Już jako mała dziewczynka miałam bardzo dużo do powiedzenia przy codziennym ubieraniu się. Teraz lubię drogie marki, ale też sama ciężko na nie pracuję. Kiedyś nie było mnie na to stać, ale teraz mogę pozwolić sobie na takie słabości. Satysfakcję daje mi to, że robie w życiu coś, co nie dość, że jest moją pasją, to jeszcze pozwala mi na spełnianie małych marzeń.

Dla swoich pociech chce być Pani ikoną stylu?

Mam dwie córeczki. Starsza Pola ma 7 lat i kocha tenis. Lubi sie stroić, ale bez przesady. Czasami rano spieramy się odnośnie tego, co ma ubrać, ale ostatecznie jakoś dochodzimy do porozumienia. Druga Nela ma 3 miesiące i tu mamusia może poszaleć. Lubię, kiedy starsza córka powie mi „Mama, jak Ty ładnie wyglądasz”, ale oczywiście wolę, by skupiała sie bardziej na sobie. Chciałabym, żeby obie brały ze mnie przykład, ale nic na siłę. Najważniejsze by były szczęśliwe.

Mówi to spełniona kobieta.

Tak, z całą pewnością jestem kobietą spełnioną. Mam wspaniałego męża, który jest moim menagerem i bez niego nie byłoby mnie tu, gdzie teraz jestem. Mam dwie śliczne córeczki, kochającą rodzinę i pracę, którą daje mi radość. I chociaż mam jeszcze wiele małych i dużych marzeń do spełnienia- lubię swoje życie!

Rozmawiała Ola Grądzka

1

„Zimna Wojna” z nagrodą publiczności EFA

Olga Tokarczuk: Wszyscy czujemy, że nie ma świata bez kobiet