Mariusz Szczygieł laureatem Nike 2019 za zbiór reportaży „Nie ma”

Niedzielną uroczystość wręczenia Nike w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego otworzył występ Tomka Lipińskiego, który wykonał utwór „Nie wierzę politykom”. Galę poprowadziła Grażyna Torbicka, a jako pierwsz głos zabrał Jarosław Kurski, wicenaczelny „Gazety Wyborczej”. – Polska literatura się broni: przed zalewem tandety, taniej rozrywki, broni się przed opresyjną polityką kulturalną państwa, broni się przed unarodowieniem języka debaty, a także języka urzędowego. Broni się dlatego, że tych, którzy chcą czytać dobre książki i je pisać, oby tak było zawsze, jest więcej niż tych, którzy owe książki chcieliby palić – powiedział. – Polska literatura broni się i nie potrzebuje kurateli państwa. Ona potrzebuje mądrego mecenasa i wolności. To nie jest przypadek, że najlepsze dzieła literackie powstawały nie dzięki państwu, ale mimo państwa. Dlatego jestem spokojny o jej przyszłość – dodał Kurski.

Nagrodę literacką Nike 2019 r. otrzymała książka „Nie ma” Mariusza Szczygła – taki werdykt wydało jury w składzie: Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Joanna Szczęsna, i Marek Zaleski (przewodniczący). W sobotę Szczygieł otrzymał także nagrodę Nike Czytelników.

Nike to nagroda za najlepszą książkę roku. W konkursie startować mogą utwory reprezentujące wszystkie gatunki literackie. Wśród laureatów nagrody są m.in. Wiesław Myśliwski, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk, Jarosław Marek Rymkiewicz, Jerzy Pilch. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej wręczenia, na kilka godzin przed uroczystą galą. Laureat otrzymuje 100 tys. zł i statuetkę Nike dłuta prof. Gustawa Zemły. Fundatorami Nagrody Literackiej Nike są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory. Tegoroczna lista finalistów, którzy mieli szansę na statuetkę, była zaskakująca o tyle, że nie było wśród nich pozycji eseistycznej czy poetyckiej. W finale zmierzyły się cztery powieści, dwa reportaże i jedna biografia.

1

Reżyser głośnego „Ikara” napisał powieść o genialnym jazzmanie

Bartosz Kruhlik: Robiąc filmy, czerpię z życia garściami