Holland: My, filmowcy polscy, stanowimy wspólnotę. Łączą nas wielkie wartości i solidarność

"Odwaga charakteryzuje bohatera naszego filmu, walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który nie lękał się ogłosić światu prawdę, nawet jeżeli było to bardzo ryzykowne i kosztowało go życie. Jego sytuacja była trudna, bo był sam. Na tym festiwalu, uświadomiłam sobie, że my - filmowcy polscy - stanowimy wspólnotę, że my - twórcy filmowi - nie jesteśmy samotni, że łączą nas wielkie wartości i solidarność."

Bill Pullman o „Ukrytej grze”: Zrobiliśmy dobre, ambitne kino

"Cóż to była za wspaniała produkcja, której zwieńczeniem jest nasz udział na Festiwalu w Gdyni. Kiedy przyjechałem do Polski w ubiegłym roku, zdałem sobie sprawę, że robimy ambitne kino. Podczas pracy nad filmem często słyszałem "to skomplikowane". U Polaków, z uwagi na ich historię, temperament, być może pogodę, wiele spraw jest skomplikowanych. Ale doceniam ich upór, parcie na przód. Zrobiliśmy dobre kino."

Aleksandra Konieczna o „Bożym Ciele”: Większość naszego społeczeństwa uprawia martwy katolicyzm wydmuszkę. Moja postać jest w tym świetna

"Moją uwagę zwróciła świecka kościelna, która usiadła na końcu stołu, wzrok miała jakby nieobecny, ale wszystko ogarniający. Ja już wiedziałam, że to jest ona. Osoba, która wszystko i wszystkich musi mieć pod kontrolą, która jest straszliwie lękliwa, bo wie, że wszystkiego nie da się skontrolować, a to generuje niepokój. Ofiara pozorów, ofiara obowiązków, sztucznie wykreowana na potrzeby katolicyzmu wydmuszki."

1 2 3 85