Józef Pawłowski jako polski Tatar w filmie „Piłsudski”

Obraz pt. „Piłsudski” skupia się na „rewolucyjnym” okresie życia Józefa Piłsudskiego, gdy walczył o niepodległą Polskę. Nie cofał się wtedy przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb i zuchwałymi napadami na pociąg. Piłsudski z tego okresu to też ktoś poddający się namiętnościom, rozdarty między dwie kobiety – żonę Marię i kochankę Aleksandrę Szczerbińską, z którą później wziął ślub.

Jednym z najbardziej oddanych współpracowników Piłsudskiego był Aleksander Sulkiewicz, z pochodzenia Tatar, grany przez Józefa Pawłowskiego. „Sulkiewicz wywodził się z arystokratycznej rodziny, z wielkimi tradycjami patriotycznymi. Jego ojciec brał udział w powstaniu styczniowym. W związku z tym rodzina musiała wyjechać z Polski do Konstantynopola. Tam Aleksander wychowywał się przez około 10 lat” – wyjaśnia w rozmowie z PAP Life Pawłowski.

Po śmierci ojca wrócił do Królestwa Polskiego i został pracownikiem służy celnej i skarbowej. Nad Wisłą nikt nie podejrzewał, że przy swoim rodowodzie mógłby działać z rewolucjonistami, walczącymi o wolną Polskę. Tymczasem był agentem socjalistów. Pomógł w przerzuceniu nielegalnej bibuły z Zachodu do Polski, organizował też podziemną drukarnię „Robotnik”. „Film otwiera wielka scena akcji, w której uczestniczy mój bohater, czyli uwolnienie Piłsudskiego z petersburskiego szpitala. Sulkiewicz był jednym z autorów tego planu” – uchyla rąbka tajemnicy Pawłowski.

Praca nad „Piłsudskim” była dla Pawłowskiego niesamowitą przygodą. „Mój zawód jest trochę spełnianiem marzeń. W kogoś się przebieram i go gram, udaję. Jeśli mogę nosić jakiś oryginalny kostium, powozić – co kocham robić, albo jeździć konno – akurat w tym filmie nie mogłem, tym bardziej się cieszę. Właśnie kierowanie powozem dało mi najwięcej dziecięcej frajdy na planie +Piłsudskiego+. Podobno wychodzi mi to całkiem nieźle” – opowiada aktor. Pawłowskiego w retro-odsłonie – w kapeluszu, z drucianymi okularami na nosie i długą brodą, będziemy mogli oglądać w kinach od 13 września.

źródło PAP
zdjęcie główne instagram.com/pawlowskijozef/

1