Inspiracje strojami Lagerfelda na pokazie mody Chanel haute couture

Duch Karla Lagerfelda unosił się we wtorek na pokazie Chanel w Paryżu. To pierwsza kolekcja haute couture podpisana przez jego następczynię. Bardzo dyskretna Virginie Viard pokazała kolekcję czystą i stonowaną, zarówno w dekoracji jak i w strojach. Gładkie włosy związane w niski kucyk, wąskie okulary, czarne pantofle lub czarno-białe szpilki ozdobione węzłem, w zestawieniu z satynową tuniką i czarną aksamitną sukienką. Uwagę przykuwał osobliwy szyk ubrań, zaprojektowanych przez Viard na sezon jesień/zima 2019 – 2020. „Marzyłam o kobiecie z nonszalancką elegancją, z płynącą i swobodną sylwetką, którą lubię w stylu Chanel” – skomentowała Virginie Viard w notatce do swego pokazu.

Modelka Kaia Gerber, córka Cindy Crawford i muza Karla Lagerfelda, paradowała we fluorescencyjnym różowym kostiumie z krótką spódnicą i żakietem ozdobionym haftowanymi, białymi kwiatami, z przyciętym kołnierzem. Obfitość białych kołnierzyków i rękawów jest mrugnięciem oka, które przywołuje na myśl niepowtarzalny wygląd Lagerfelda. Słynny projektant zmarł w lutym, w wieku 85 lat. Białe guziki były bardzo wyraźne, podobnie jak kultowe tweedy, tak charakterystyczne dla tego domu mody. Pomarańczowy, zielony, fioletowy, malinowy: neonowe kolory, drogie Lagerfeldowi, rozjaśniały przytulną atmosferę biblioteki zainstalowanej pod szklanym dachem, z fotelami i stolikami zapraszającymi do spoczynku.

Francuska aktorka Isabelle Huppert, australijska – Margot Robbie i była modelka Chanel Ines de la Fressange pozowały przed książkami, zanim usiały w pierwszym rzędzie. Anna Wintour, papieżyca mody, skomentowała nawet ten chrzest bojowy Virginie Viard. Tym razem ta, która zwykle nie udziela wywiadów, wypowiedziała się przed kamerą, że to był wielki hołd dla Lagerfelda. „Karl for ever” – mówiła przed ogromną biblioteką.

„Karl jest prawdopodobnie tą osobą, z którą spędziłam najwięcej czasu w moim życiu” – powiedziała Virginie Viard, która była jego prawą ręką od ponad 30 lat. Projektantka odstąpiła jednak od tradycji: nie było sukni ślubnej na zakończenie pokazu, ale piżamy i szlafrok z jasnoróżowej, haftowanej i plisowanej satyny…

źródło PAP
zdjęcia chanel.com

1