Hermes już wkrótce w Warszawie

Hermès, jedna z najbardziej luksusowych marek na świecie, pod koniec listopada otworzy swój pierwszy sklep w Polsce. Mieścić się on będzie na parterze hotelu Raffles Europejski w Warszawie. Będzie to 311. butik tej firmy na świecie. „To otwarcie jest nową kartą w historii paryskiej firmy, a jednocześnie potwierdzeniem jej obecności w Europie Środkowej” – przekazała firma Hermès w oświadczeniu.

Marka znana jest przede wszystkim z wyrobów skórzanych, zwłaszcza torebek, w tym kultowego modelu Birkin. Historia tej torby zaczęła się w 1981 roku w samolocie na trasie Paryż – Londyn, kiedy zawartość torebki aktorki Jane Birkin wysypała się na ziemię. „Nie pamiętam jaką torebkę miałam wtedy ze sobą. Mój mąż, Jacques Doillon, dwa dni wcześniej z premedytacją rozjechał samochodem koszyk, którego używałam jako torby. Kiedy wszystko wypadło z mojej torebki mężczyzna siedzący obok mnie powiedział „Powinnaś mieć torebkę z kieszeniami”, a ja odparłam „Jeśli kiedyś Hermès zrobi torebkę z kieszeniami, to będę taką miała”, na co on powiedział „ Ale ja jestem Hermèsem i zrobię taką dla Ciebie” – wspominała artystka w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika „The Telegraph”. Nieznajomym mężczyzną był Jean-Louis Dumas, prezes Hermèsa. A pierwsza Birkin bag opuściła linię produkcyjną w 1985 roku, cztery lata po pamiętnym locie. Jej kształt zgodnie z legendą nawiązuje do papierowej torebki wkładanej za siedzenia w samolocie, na której Birkin tłumaczyła Dumasowi, czego oczekuje od torebki idealnej.

Hermès to niezależne przedsiębiorstwo rodzinne, które w 2018 r. osiągnęło rekordowy wynik sprzedaż na poziomie blisko 6 mld euro. Sukces ten, jak poinformowała firma, możliwy był m.in. dzięki silnemu wzrostowi w Chinach. Pod koniec 2018 r. Hermès zatrudniał łącznie ponad 14 tysięcy osób na całym świecie, w tym blisko 8,5 tysięcy we Francji. Firma posiada 16 fabryk wyrobów skórzanych – wszystkie działają na terenie Francji.

1

„Pan T.” najlepszym polskim filmem na Festiwalu Camerimage

Polska oczami Pałacu Kultury – debata w Teatrze Żydowskim