Gwiazdy filmu „1800 gramów” ambasadorami Światowego Dnia Adopcji

Światowy Dzień Adopcji to idealna okazja, by każdy z nas w łatwy sposób wyraził solidarność z rodzinami adopcyjnymi. Wystarczy w najbliższą sobotę zamieścić w mediach społecznościowych zdjęcia dłoni z narysowanym uśmiechem – tak jak gwiazdy filmu „1800 gramów”! Poprzez ten prosty gest zwracamy uwagę na 19 milionów dzieci na całym świecie, które czekają na to, by znaleźć kochającą rodzinę.

Rodziny nie tworzą więzy krwi, kolor skóry, nazwisko czy DNA. Rodzina to osoby, które kochamy i o które się troszczymy. Już 15 listopada w polskich kinach pojawi się film „1800 gramów”, który porusza temat świadomego rodzicielstwa i w centrum uwagi stawia dobro dzieci. Aktorzy, którzy zagrali w filmie, postanowili zostać ambasadorami Światowego Dnia Adopcji, który celebrowany jest na całym świecie w dniu 9 listopada. Do akcji włączyli się m.in.: Magdalena Różczka, Piotr Głowacki, Maciej Zakościelny, Magdalena Lamparska, Aleksandra Popławska, Roma Gąsiorowska, Anna Próchniak, Anna Smołowik.

Światowy Dzień Adopcji to święto wszystkich tych, którzy obdarzyli bądź zostali obdarzeni ciepłem i miłością przez ludzi, którzy stali się później ich rodziną z wyboru, nie przez więzy krwi. Wydarzenie ma nie tylko celebrować adopcyjne rodziny, lecz także zwiększać świadomość społeczną w tym temacie. Pomysłodawcą Światowego Dnia Adopcji jest Hank Fortener. Mężczyzna dorastał w rodzinie zastępczej, która przyjęła do siebie aż 36 dzieci, 8 z nich ostatecznie adoptowała, a dzisiaj służy za inspirację dla milionów ludzi na całym świecie.

Kraków przygotowuje się na nadejście świąt. Ewa (Magdalena Rożczka), kobieta dla której nie ma rzeczy niemożliwych, szuka nowych opiekunów dla dzieci pozbawionych rodzin. Jest wulkanem energii, potrafi wyważyć każde drzwi i nagiąć każdy przepis, aby im pomóc. Tuż przed Bożym Narodzeniem w jej życiu pojawia się niezwykła dziewczynka – Nutka, niemowlę pozostawione przez matkę. Dla jej dobra Ewa gotowa jest zrobić wszystko, nawet poświęcić siebie, swoją karierę i szansę na miłość… Nie spodziewa się, że wkrótce przez jej życie przetoczy się prawdziwa lawina emocji, na którą nie przygotowało jej nic, czego do tej pory doświadczyła. Czy bezinteresownie ratując jeden mały świat można uratować również siebie?

– Film ‘1800 gramów’ to bardzo ważny dla mnie projekt, w którego powstanie byłam zaangażowana od samego początku. To scenariusz inspirowany prawdziwymi historiami dzieci, które poznałam w czasie dziesięcioletniej współpracy z Interwencyjnym Ośrodkiem Preadopcyjnym w Otwocku. Mam nadzieję, że film ‘1800 gramów’, da początek wielu budującym rozmowom, bowiem wokół adopcji jest wciąż dużo spraw do naprawienia, a jestem pewna, że dobro maleńkich dzieci, które rozpaczliwe potrzebują miłości i utulenia to temat, który dotyka każdego wrażliwego człowieka – powiedziała Magdalena Różczka.

źródło materiały prasowe

1

TVP Info pokaże relację z wręczenia Nobla Oldze Tokarczuk

„Coś jest ze światem nie tak”. Mowa noblowska Olgi Tokarczuk