Czarny piątek

Kochane dziewczyny, kobiety, mężczyźni!
Sytuacja jest bardzo poważna. Musimy się zmobilizować. Przeciwstawić projektowi całkowitego zakazu aborcji, nawet w drastycznych wypadkach. Odłóżmy na bok spory, różnice. Każda/każdy z nas ma prawo do swojego odrębnego światopoglądu. Ale teraz musimy być razem! Zmuszanie kobiet do utrzymywania ciąży nawet wówczas kiedy badania prenatalne wykażą nieodwracalne zmiany płodu, brak szansy na przeżycie po urodzeniu, jak w przypadku bezczaszkowców, bezmózgowców, dzieci z organami na wierzchu, które po urodzeniu czeka umieranie w cierpieniu, jest nieludzkie. Czasem decyzja o przerwaniu ciąży jest również powodowana chęcią oszczędzenia cierpienia zniekształconemu dziecku. Tak patologiczna ciąża i poród, wiążą się ze śmiertelnym zagrożeniem także dla ciężarnej. Musimy mieć prawo wyboru. Te straszne zapisy będą prowadziły również do zaniechania wykonywania zaawansowanych, inwazyjnych badań prenatalnych często przecież ratujących zdrowie i życie dziecka.
W 2016 udało nam się powstrzymać próbę zaostrzenia prawa antyaborcyjnego. Teraz też możemy to zrobic. Weźmy przyjaciółki, mamy, siostry, córki i bądźmy tego dnia razem. Panowie na Was też liczymy.
Razem mamy wielką siłę!
Maja Ostaszewska

Niosłam piękną, polską flagę przez miasto
Było nas morze ludzi
Same dobre, fajne, mądre twarze
Niech będzie, ze jesteśmy czarownicami
Córkami szatana
Dziś wiem, bo widziałam i czułam w powietrzu złość, wściekłość, przerażenie
To jest wojna i nie myśmy ją wywołały
Wygramy 
Karolina Korwin Piotrowska

Do tych, którzy chcą być sumieniem kobiet: dziękujemy, mamy własne. Dziś chcą nas zmusić do rodzenia skazanych na smierc płodów. A jutro? Każą rodzić ofiarom gwałtu ? A potem? Czy potem okaże się, że 12. tygodniowe życie poczęte ma jednak większy ciężar gatunkowy, niż zagrożone ciążą życie 29. letniej matki? Ofiarą dealowania polityków z częścią kościoła nie padną z całą pewnością córki i żony polityków (jak wiemy tak ich, jak i ich rodzin życie dość często rozmija się z głoszonymi z sejmowej trybuny, wzniosłymi hasłami). Zamożne Polki też sobie poradzą. Zapłacą za aborcję tutaj, wyjadą za granicę. Na badania prenatalne pojadą do Pragi, albo Sztokholmu (bo naturalną konsekwencją zakazu aborcji ze względu na ciężkie wady płodu będzie przecież zakaz badań prenatalnych). Nie poradzą sobie natomiast kobiety najsłabsze, bo ubogie. Polska zacofana, nietolerancyjna, autorytarna, antywolnościowa i zabobonna jest dziś w natarciu.
Pokażmy, że się na taką Polskę nie zgadzamy.
Hanna Lis

Nie zamierzam milczeć. Chcę mieć prawo wyboru. Pragnę, abyśmy mogły decydować o swoim ciele, życiu i przyszłości!
Julia Kuczyńska Maffashion

Jestem za Prawem WYBORU!
Tamara Arciuch

Jak wiecie sama jestem mamą i nigdy nie powiem, że aborcja jest ok! NIE JEST!! Podjęcie decyzji o niej jest tragedią, ale czasami to jedyne humanitarne wyjście, by uniknąć wielkich cierpień. Nie chodzi tylko o zachowanie obowiązującego kompromisu w tych i tak trzech dramatycznych wypadkach (gwałt, zagrożenie życia matki czy wady genetyczne płodu), ale również o dostęp do diagnostyki prenatalnej. W tym pozostawienie lekarzom wolności działania! Realnym zagrożeniem, które niesie proponowana ustawa, jest strach lekarzy przed odpowiedzialnością karną za podejmowane decyzje. To będzie wielki dramat. Szczególnie w przypadku, kiedy ciąża i jej przebieg wiąże się ze śmiertelnym zagrożeniem dla życia matki i płodu. Nakaz rodzenia dzieci, które zaraz po porodzie umrą w ogromnych cierpieniach, też jest niewyobrażalnym okrucieństwem… Dlatego dzisiaj musimy wspólnie zaprostestować! To walka o podstawową ludzką godność! Niech Nas zobaczą i usłyszą!!
Magdalena Boczarska

Kobieta jest rozumna, kobieta jest silna, kobieta nie potrzebuje zakazów i nakazów…
Kobieta potrzebuje równych praw i samodecydowania o sobie.
Michał Piróg

Przymus rodzenia śmiertelnie chorych dzieci, który naraża je na ból i cierpienie, a ich matki na ciężką depresję, przymus rodzenia dzieci z gwałtów, przymus rodzenia, kiedy zagrożone jest życie kobiety w ciąży to okrucieństwo nie do opisania, barbarzyństwo w czystej postaci, bezduszność granicząca z patologią. Nie jestem za powszechną i nieograniczoną dostępnością do aborcji, ale jestem PRZECIW każdej formie przemocy wobec kobiet! A tym byłoby zaostrzenie prawa aborcyjnego. Jestem mamą dwóch dorosłych już córek. To mój cud narodzenia, moja treść życia, moje niewyobrażalne szczęście. Za każdym razem kiedy przypominam sobie moment, w którym przyszły na świat łzy stają mi w oczach. I za każdym razem dziękuję, że urodziły się zdrowe… Miałam wielkie szczęście, nie musiałam podejmować żadnych trudnych decyzji. Nie wyobrażam sobie ogromu tragedii i bólu kiedy trzeba się z tym mierzyć. Tak, jak nie wyobrażam sobie, że można prawem zmusić kobietę żeby donosiła i urodziła uszkodzony płód np. bez mózgu. Nie wyobrażam sobie, że można zmusić zgwałconą 13to letnią dziewczynkę do 9miesięcznej ciąży i porodu, stanowiącego zagrożenie dla jej jeszcze nie w pełni rozwiniętego organizmu (o traumie nie wspominając). Nie wyobrażam sobie że można powiedzieć kobiecie, której życiu ciąża zagraża, że wprawdzie rodząc umrze ale statystyki narodzin przynajmniej się zgodzą. Dlaczego ustawodawcy uznają dziesiątki milionów kobiet za głupsze i mniej wrażliwe od siebie? Dlaczego chcą je ubezwłasnowolnić? Dlaczego z uporem maniaka forsują głupie teorie o masowych aborcjach „dla zabawy” skoro wiadomo, że każda taka decyzja to niewyobrażalnie wielka trauma??? Ja mówię NIE!
Kinga Rusin

Wybór. Wolność.
Martyna Wojciechowska

Maciej Zakościelny

Aleksandra Popławska, Kasia Adamik, Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz

Helena Englert

Anja Rubik

Magdalena Cielecka

wszystkie zdjęcia oraz cytaty pochodzą z oficjalnych profili wyżej wymienionych osób

1

„Zimna Wojna” z nagrodą publiczności EFA

Olga Tokarczuk: Wszyscy czujemy, że nie ma świata bez kobiet