Co dalej z „Weselem 2” Smarzowskiego? Wniosek o dofinansowanie będzie ponownie rozpatrywany

– Wniosek o dofinansowanie „Wesela 2”, nowego filmu Wojciecha Smarzowskiego będzie musiał zostać ponownie rozpatrzony, do czego dojdzie w drugim etapie sesji 2019 r. – informuje przedstawicielka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. – Wymagane jest złożenie opinii historyka specjalisty w zakresie zbadania, czy przedstawione w scenariuszu wydarzenia są zasadniczo zgodne z faktami historycznymi – dodaje, podkreślając, że film został zakwalifikowany we wniosku do PISF jako historyczny.

– Z uwagi na brak dostarczenia przez producentów filmu opinii historycznej w zakresie zgodności wydarzeń przedstawionych w scenariuszu z faktami historycznymi oraz ze względu na inne wątpliwości ekspertów dotyczące scenariusza oraz brak możliwości spotkania się z twórcami filmu „Wesele 2” podczas posiedzenia ekspertów (twórcy, mimo wcześniej zgłaszanej chęci uczestnictwa, odwołali swój udział w tzw. „pitchingu”) podjęto decyzję o przeniesieniu projektu „Wesele 2” do jednej z następnych sesji w 2019 roku. Producent został poinformowany o powodach przesunięcia projektu do kolejnych sesji oraz uzyskał informację, że eksperci oczekują by zarówno reżyser, jak i producent wzięli udział w tzw. „pitchingu” i odpowiedzieli na pytania dotyczące projektu – zaznaczyła.

Spekuluje się, że nowy film Smarzowskiego – autora takich obrazów jak „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”, „Wołyń” czy „Kler” – podejmować będzie temat pogromu ludności żydowskiej, do jakiego doszło w miejscowości Jedwabne w 1941 r. W nakręconym przez niego w 2004 r. filmie „Wesele” wystąpili m.in. Marian Dziędziel, Bartłomiej Topa, Maciej Stuhr, Paweł Wilczak czy Arkadiusz Jakubik.

źródło Onet
zdjęcie główne PAP

1

Reżyser głośnego „Ikara” napisał powieść o genialnym jazzmanie

Bartosz Kruhlik: Robiąc filmy, czerpię z życia garściami