Bartosz Bielenia z kolejną nagrodą za „Boże Ciało”

Bartosz Bielenia otrzymał na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie nagrodę Aluminiowego Konia za najlepszą rolę męską w filmie „Boże Ciało” Jana Komasy. „Bartosz Bielenia oczarował jury swoim blaskiem i energią. To aktor, który jest gotowy na wszystko. Udało mu się pokazać przejście między słabością a siłą, szaleństwem a świętością. Wszystko to ze spojrzeniem, które trudno zapomnieć” – podkreślono w uzasadnieniu przyznania nagrody.

W filmie Bielenia zagrał dwudziestoletniego Daniela, który po wyjściu z zakładu poprawczego podszywa się za księdza i – konsekwentnie go udając – zaczyna sprawować posługę kapłańską w niewielkiej parafii. Kreacja ta przyniosła mu m.in. nagrodę dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago, Nagrodę Onetu „Odkrycie festiwalu” i Kryształową Gwiazdę Elle na festiwalu w Gdyni.

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, polski kandydat do Oscara – „Boże Ciało” – zostanie pokazany na prestiżowym festiwalu AFI FEST w Los Angeles. 33. edycja festiwalu odbywa się w dniach 14-21 listopada 2019 roku. Sekcja World Cinema zaprezentuje najbardziej znane międzynarodowe filmy roku. W programie sekcji znalazło się pięć filmów kandydujących o nominację do Oscara (w tym „Boże Ciało”). Łącznie w sekcji pokazanych zostanie szesnaście tytułów z dziewiętnastu krajów. W wydarzeniu udział wezmą reżyser filmu Jan Komasa oraz autor zdjęć Piotr Sobociński jr.

źródło PAP, PISF
zdjęcie główne materiały prasowe

1

„Zimna Wojna” z nagrodą publiczności EFA

Olga Tokarczuk: Wszyscy czujemy, że nie ma świata bez kobiet