Apel do Glińskiego w sprawie dyrektora Muzeum POLIN

„My, Naród Polski, wszyscy obywatele Rzeczpospolitej, zwracamy się do Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zobowiązanego do ochrony kultury i dziedzictwa narodowego z racji piastowanego stanowiska, z apelem o powołanie Pana profesora Dariusza Stoli na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po wygranym przez niego konkursie, który odbył się 10 maja 2019 roku.

„…zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponadtysiącletniego dorobku…” oraz „…świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi krajami dla dobra Rodziny Ludzkej…” z niepokojem śledzimy doniesienia prasowe o kilkumiesięcznej zwłoce w mianowaniu profesora Dariusza Stoli, czego skutkiem może już niedługo być wstrzymanie wsparcia finansowego dla tej instytucji od darczyńców.

Podczas pięcioletniej kadencji profesora Stoli na stanowisku dyrektora, Muzeum stało się jednym z najbardziej cenionych w Europie dzięki bogatemu programowi wydarzeń, organizowaniu znakomitych wystaw czasowych i ważnych debat, oraz zajęć edukacyjnych. Muzeum zostało laureatem nagrody EMA (European Museum Academy Award), a za ochronę, badanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego otrzymało nagrodę Europa Nostra, która jest najważniejszym wyróżnieniem na Starym Kontynencie. W ubiegłym roku Muzeum POLIN odwiedziło 670 tysięcy osób, w tym ponad połowa z zagranicy. Zapewne dzięki tym oraz innym, nie wymienionym tutaj, zasługom profesor Stola wygrał ponownie konkurs na stanowisko dyrektora. Aprobatę na przedłużenie jego kadencji, zgodnie ze statutem placówki, wyrazili pozostali współzałożyciele Muzeum, czyli Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny oraz Władze Warszawy.

Szanowny Panie Ministrze, domagamy się natychmiastowego zakończenia procesu mianowania profesora Dariusza Stoli na stanowisko dyrektora, obawiając się, że dalsze odwlekanie w jakimś niezrozumiałym i partykularnym interesie może spowodować wieloletnie negatywne skutki w rozwoju i funkcjonowaniu, oraz utratę światowej renomy placówki, która jest ambasadorem Polski na arenie międzynarodowej, a w szczególności ambasadorem dialogu polsko–żydowskiego” – napisano w petycji opublikowanej w portalu Avaaz. Do tej pory podpisało ją blisko 6 tysięcy internautów. Apel można podpisać klikając w link poniżej.

Petycja w sprawie mianowania prof. Stoli dyrektorem Muzeum POLIN

Przypomnijmy, że prof. Dariusz Stola wygrał konkurs na szefa placówki w maju, jednak wciąż czeka na powołanie od ministra. „Jestem bezrobotny, na utrzymaniu żony i codziennie czekam na pismo od pana ministra, będące następstwem wyniku konkursu” — mówił niedawno w rozmowie z TOK FM. Został wybrany przez 15-osobową komisję, w skład której wchodzili przedstawiciele Ministerstwa Kultury, m. st. Warszawy i Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego. Swoją funkcję Stola pełnił w ramach 5-letniej kadencji od 2014 roku. Można ją było przedłużyć, ale na taki krok nie zdecydował się minister kultury. „On prowadził tam politykę. Bardzo agresywną politykę, a muzeum, zgodnie ze swoim statutem, nie powinno się mieszać w politykę” — mówił Piotr Gliński, pytany w Radiu ZET o powody zwlekania z powołaniem Stoli na stanowisko dyrektora warszawskiego muzeum.

Gliński podkreślił, że sytuacja, w której minister nie powołuje na urząd wybranego wcześniej w konkursie kandydata, nie jest niczym nowym i zdarzała się także za kadencji poprzedniego rządu. „Mówię o tym dlatego, że minister ma takie prawo. Bierze pod uwagę wiele różnych aspektów. Takim aspektem — ja o tym mówiłem publicznie, ale wyjaśnijmy jeszcze — było to, że po konkursie dowiedziałem się, że pan Stola odmówił organizacji konferencji naukowej, międzynarodowej, która miała być poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu w jednym aspekcie jego działalności” — tłumaczył. Do zarzutu ws. braku zgody na przygotowanie konferencji naukowej „Lech Kaczyński a Izrael”, poświęconej politycznej działalności Lecha Kaczyńskiego na polu relacji polsko-żydowskich, POLIN odniosło się w lipcu. „Dyrektor przychylnie odniósł się do pomysłu takiej konferencji, ale poprosił wnioskodawców o znalezienie partnera merytorycznego, który zostałby współorganizatorem konferencji. Pomimo ponawianych pytań, nigdy nie otrzymaliśmy odpowiedzi na tę propozycję” — napisano w komunikacie muzeum.

— Stan zawieszenia nie służy dobrze żadnej instytucji. Pracownicy, partnerzy, kontrahenci chcą wiedzieć, co będzie jutro, za miesiąc, za rok — mówił Onetowi na początku października Dariusz Stola. — Nie wiem, jakimi względami kieruje się pan minister i jakie ma plany. Wygrałem konkurs i teraz czekam na mianowanie — dodał.

źródło Avaaz, Onet
zdjęcie główne Magda Starowieyska

1

Reżyser głośnego „Ikara” napisał powieść o genialnym jazzmanie

Bartosz Kruhlik: Robiąc filmy, czerpię z życia garściami