W tle Mundialu, umiera Oleg Sentsov

Oleg Sentsov – ukraiński reżyser filmowy, działacz społeczny, uczestnik EuroMajdanu. W 2014 roku aresztowany pod zarzutem planowania działań terrorystycznych a następnie przewieziony do Moskwy. W sierpniu 2015 roku skazany na 20 lat łagru. Od tamtej pory przetrzymywany w więzieniu dla zatwardziałych przestępców. 14 maja 2018 roku ogłosił protest głodowy. Nie robi tego jedynie we własnej sprawie. Żąda wolności dla wszystkich ukraińskich więźniów politycznych bezprawnie skazanych i przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

Rozgrywane w Rosji Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej stały się okazją do nagłośnienia sprawy Sentsova oraz nadania rozgłosu kampanii na rzecz uwolnienia reżysera i pozostałych ukraińskich więźniów. Lev Ponomaryov, dyrektor Organizacji Praw Człowieka „For Human Rights”, w zeszłym miesiącu wysłał list do Sentsova, w którym prosił go o wstrzymanie strajku głodowego z powodu ryzyka związanego z karmieniem siłą. – Robi się to w sposób szorstki, bez koniecznego nadzoru medycznego. Niektórzy przeżywają, inni nie – ocenił Ponomaryov. Do akcji nawołującej do uwolnienia ukraińskiego reżysera i pozostałych ukraińskich więźniów politycznych stale przyłączają się artyści, ludzie związani ze sztuką, kulturą, ale też studenci i zwykli obywatele z całego świata.

– Ja, Sentsov Oleg, obywatel Ukrainy bezprawnie skazany przez sąd rosyjski, podczas pobytu w kolonii karnej w Labytnangi, ogłaszam strajk głodowy z dniem 14 maja 2018 r. Jedynym warunkiem, aby go powstrzymać, jest wyzwolenie wszystkich ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Federacji Rosyjskiej. Razem trwamy do końca! Chwała Ukrainie! –
Oleg Sentsov, [tekst odręcznie napisanej notatki]

13 czerwca 2018 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję domagając się zwolnienia Sentsova i nazywając go jednym z 70 ukraińskich więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji.

18 czerwca 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę z apelem do władz Federacji Rosyjskiej o uwolnienie Olega Sentsova i innych obywateli Ukrainy uwięzionych z przyczyn politycznych w rosyjskich więzieniach.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 15 czerwca 2018 r.
w sprawie uwolnienia obywateli Ukrainy przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach z przyczyn politycznych

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zwraca się do władz Federacji Rosyjskiej z apelem o zwolnienie wszystkich obywateli Ukrainy przetrzymywanych z przyczyn politycznych w rosyjskich aresztach i więzieniach.

Domagamy się zwolnienia pochodzącego z Krymu reżysera Ołeha Sencowa, skazanego w sierpniu 2015 r. na 20 lat kolonii karnej na podstawie paragrafu o terroryzmie. 14 maja br. ogłosił on bezterminową głodówkę i wystąpił z żądaniem uwolnienia 64 ukraińskich więźniów politycznych. Wolności dla samego siebie Sencow nie żąda – gotów jest umrzeć. Stan jego zdrowia budzi najwyższe zaniepokojenie. Okazując solidarność z nim, głodówkę rozpoczęło szereg innych osób, w tym skazany w tym samym procesie na 10 lat kolonii karnej krymski aktywista Euromajdanu Ołeksandr Kołczenko.

4 czerwca 2018 r. sąd w Moskwie skazał na 12 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dziennikarza Romana Suszczenkę – paryskiego korespondenta ukraińskiej agencji informacyjnej, zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa we wrześniu 2016 r. przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa zaraz po przylocie do Moskwy. O jego uwolnienie apelowali dziennikarze i parlamentarzyści z wielu krajów, w tym z Polski.

Uwolnienia prześladowanych ze względów politycznych obywateli Ukrainy oczekują miliony przedstawicieli demokratycznego świata.

***

1