Sopot’68 Re_Make 2018

21 sierpnia 1968 r, kiedy Wojska Układu Warszawskiego wkroczyły na terytorium Czechosłowacji, zaczynał się VIII Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie. W miarę rozwoju wydarzeń w Czechosłowacji kolejni wykonawcy i całe ekipy zagraniczne, w geście protestu i solidarności z Czechami, zaczęli opuszczać festiwal. Kiedy na scenie rozbrzmiewały skoczne piosenki, Praga zaczynała płonąć….

Dekonstrukcji mitu sopockiego festiwalu, poprzez ukazanie go w konkretnym historycznym kontekście oraz nawiązania dialogu pomiędzy przeszłością a teraźniejszością podjęli się: Magdalena Szymków – odpowiedzialna za scenariusz i reżyserię filmu dokumentalnego „Piszę do ciebie, kochanie” przywołującego atmosferę i kulisty sopockiego Festiwalu oraz Michał Walczak – odpowiedzialny za reżyserię wydarzenia.  

Sopot’68 Re_Make 2018 odbędzie się w czwartek, 23 sierpnia, w sopockiej Operze Leśnej, przy ulicy Stanisława Moniuszki 12. Podczas widowiska będzie można usłyszeć, zobaczyć i poczuć atmosferę wydarzeń sprzed 50-ciu lat.  Specjalnie na tę okazję oryginalny repertuar muzyczny poddano zupełnie nowej aranżacji autorstwa Kuby Staruszkiewicza. Utwory m.in. Czerwonych Gitar, Stana Borysa czy Kalinki wykonają: Brodka, Natalia Grosiak, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Barbara Wrońska, Dawid Podsiadło, Kev Fox, Krzysztof Zalewski, MaJLo, Skubas i Tomasz Makowiecki. W chórkach wystąpią Michał „Bunio” Skrok i Marsija.

 – Każda spośród wybranych przez mnie piosenek niesie za sobą proste komunikaty  ukryte w tekstach, melodiach, harmoniach i rytmach. Moim założeniem było odnalezienie i przeniesienie tych komunikatów do dzisiejszych czasów i opowiedzenie ich w nowej stylistyce, używając zarówno współczesnych brzmień jak i klasycznych instrumentów –
Kuba Staruszkiewicz

Bilety na Sopot’68 Re_Make dostępne są w sprzedaży na bart.sopot.pl, w Operze Leśnej oraz Punkcie Informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu. Ceny zaczynają się od 75 złotych. Organizatorem widowiska, które sfinansowało Miasto Sopot, jest Bałtycka Agencja Artystyczna BART.

źródło materiały prasowe

1