Parada Równości

W sobotę, 9 czerwca, ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości – przemarsz wszystkich tych, którzy domagają się Polski otwartej i tolerancyjnej. Ten tęczowy dzień rozpocznie się o godzinie 12:00, kiedy pod Pałacem Kultury i Nauki stanie Miasteczko Równości, czyli kolorowy piknik, podczas którego będą miały okazję zaprezentować się wszelkie organizacje pozarządowe i partnerzy wspierający akcję. Około godziny 15:00 ruszy przemarsz, którego trasa przedstawiona jest na grafice poniżej. Szerokimi ulicami Warszawy przejadą platformy pełne radości, muzyki i różnych atrakcji. Po marszu odbędzie się darmowy i otwarty koncert. Organizatorom zależy, aby wszystkie osoby, bez względu na swój status ekonomiczny, mogły wspólnie bawić się i czerpać radość z Najpiękniejszego Święta Równości. Mając wzgląd na obowiązującą ciszę nocną, koncert zakończy się o godzinie 23:00. Zaraz po koncercie odbędzie się afterparty w klubie Jasna 1, który na czas wydarzenia połączy się z Metropolis. Oznacza to trzy sale, w których rozbrzmiewać będzie zupełnie różna muzyka, dzięki czemu każdy będzie miała szansę znaleźć coś dla siebie.

W rankingu z 2018 roku, analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europie, Polska znalazła się na homofobicznym podium krajów UE zajmując przedostatnie miejsce. Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. Suma punktów we wszystkich sześciu kategoriach dała w tym roku Polsce wynik w postaci 18 punktów. Najmniej, bo zero punktów uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobiaPolskie prawo dyskryminuje osoby LGBTI również w obszarze rodzina. Polska należy do grupy 6 krajów UE, w których geje i lesbijki nie mogą się pobrać czy to zawierając związek partnerski czy biorąc ślub.  Poza Polską pary osób tej samej płci dyskryminuje Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Litwa i Łotwa. Osoby LGBTI żyjące w Polsce nie mogą liczyć również na ochronę przed dyskryminacją w opiece zdrowotnej i edukacji. Kolejnym ograniczeniem jest obowiązek rozwodu dla osób transpłciowych uzgadniających swoją płeć oraz brak zakazu dokonywania interwencji chirurgicznych bez świadomej zgody osób interpłciowych. A to tylko niektóre przykłady z licznych braków w polskim prawodawstwie, których efektem jest katastrofalny wynik Polski w tęczowym rankingu.

Do wzięcia udziału w Paradzie zachęcają znane osoby ze świata kultury, m.in. Julia Kamińska, Zofia Czerwińska, Bogusław Linda, Krystyna Mazurówna, Mateusz Janicki i Małgorzata Ostrowska.

– Będę tam, ponieważ uważam, że nie ma lepszej czy gorszej miłości – jest po prostu miłość. (…) Będę tam ponieważ marzy mi się Polska bez homofobii. Będzie tam cała masa moich znajomych i zamierzamy się świetnie bawić!  Dlatego zapraszam, dołączcie do nas! –
Julia Kamińska

– Wspieram Paradę Równości, wybieram się na nią i proszę przyjdź do nas
Zofia Czerwińska

źródło paradarownosci.eu
kph.org.pl

1