Kultura niepodległa

Dwudziestego czwartego sierpnia powołano do życia nowy, apolityczny, obywatelski ruch twórców, artystów i uczestników kultury. Już pierwszego dnia działalności opublikowany został manifest i postulaty dotyczące obrony prawa dostępu do kultury, zachowania różnorodności kultury oraz uwolnienia kultury ze sfery politycznych celów i motywów. Tysiąc dwieście sygnatariuszy dwa tygodnie temu, ponad sześć i pół tysiąca dzisiaj, jednym głosem nawołują do istnienia kultury niepodległej. Nie są ślepi na różnice, zamknięci na różnorodność czy głusi na krytykę. Akcentują wartość wolności i różnorodności. Chcą, aby kultura docierała do wszystkich, tych z małych wsi i dużych miast, tych, którzy się uczą, pracują czy są na emeryturze, którzy popierają prawą bądź lewą stronę polityczną, którzy wierzą w Boga, tradycje, są patriotami oraz do tych, którzy żyją awangardowo i wyznają gender. Granice kultury nie mogą być wyznaczane przez polityków, a jej treść cenzurowana wedle poglądów wybranej grupy wpływowej. W postulatach sformułowane są również żądania przywrócenia edukacji kulturowej w szkołach, budowania potrzeb kulturowych współczesnego społeczeństwa poprzez misyjność mediów publicznych oraz zapewnienia autonomii i niezależności publicznym i niepublicznym instytucjom kultury.

Aby postulaty te nie pozostały jedynie spisem punktów utworzono Latający Teatr Kultury Niepodległej, jako narzędzie społecznej zmiany. Zachęca się również do publicznego odczytywania manifestu – w teatrach, galeriach, domach kultury, na spotkaniach dyskusyjnych czy wykładach. Przygotowane zostały rownież plakaty Wpisz się w niepodległą . Wystarczy zrobić zdjęcie, nakręcić film lub napisać kilka słów. Oficjalnie obowiązujące hashtagi to #kulturaniepodlegla #otwartaniepodlegla #wpiszsiewniepodlegla.

– W przyszłości nie będzie istotne ile Polska będzie miała mostów, sklepów, autostrad, tylko czy będzie ten fundament kulturowy, który będzie czynił wspólnotę. Obojętnie jak będzie ona wyglądała, ona musi mieć spoiwo. I tym spoiwem zawsze, wszędzie, w każdym kraju i w każdej cywilizacji jest kultura – mówił Andrzej Saramonowicz w audycji Kultura Osobista w Radio TOK FM. Ruch poparli również Bartłomiej Topa, Krystyna Janda, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr, Magdalena Cielecka, Andrzej Seweryn i wielu innych znanych artystów.

A Tobie, polska kultura jest obojętna?

Tekst Ola Grądzka
Źródłem zdjęć są materiały prasowe Kultury Niepodległej oraz oficjalne profile artystów na Facebooku

1