Kampania UNICEF „Więcej niż dzień”

Umieralność noworodków na świecie, zwłaszcza w krajach najuboższych, jest niepokojąco wysoka. Każdego dnia na świecie umiera 7000 noworodków. Niemal 3000 z nich nie przeżyje pierwszej doby życia. W skali roku umiera 2,6 mln noworodków. Dlatego UNICEF Polska rozpoczyna kampanię Więcej niż dzień. Jej celem jest zebranie środków na ratowanie zdrowia i życia noworodków oraz zapewnienie matkom odpowiedniej opieki okołoporodowej. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/ratujedziecko i tam przekazać darowiznę. Globalnym celem akcji jest zebranie 130 mln dolarów, do 2020 roku, na wsparcie programów opieki zdrowotnej w 10 krajach docelowych, tj. Bangladeszu, Etiopii, Gwinei Bissau, Indiach, Indonezji, Malawi, Mali, Nigerii, Pakistanie, Tanzanii.

W ciągu ostatnich dwudziestu lat osiągnięto ogromny postęp w ratowaniu życia dzieci poniżej 5. roku życia. Umieralność znacząco spadła, z 93 zgonów na 1000 żywych urodzeń w 1990 roku do 41 w 2016 roku. Niestety postęp ten nie nastąpił w ratowaniu życia noworodków. Obecnie zgony dzieci, które zmarły podczas pierwszego miesiąca życia stanowią aż 46% zgonów wszystkich poniżej piątego roku życia.

Według danych UNICEF najwięcej noworodków umiera w dniu narodzin. To milion dzieci rocznie. Większości z tych zgonów potrafimy zapobiegać. Ponad 80% zgonów wśród noworodków spowodowanych jest przedwczesnym rozwiązaniem, powikłaniami przy porodzie czy infekcjami, takimi jak zapalenie płuc lub sepsa. Dzieci urodzone w najbogatszych krajach mają nawet 50 razy większe szanse na przeżycie pierwszego miesiąca życia niż dzieci w najuboższych regionach świata. Maluchy urodzone w Japonii, Islandii i Singapurze mają największe szanse na przeżycie, a w Pakistanie, Republice Środkowoafrykańskiej i w Afganistanie – najmniejsze. Jeśli podejmiemy odpowiednie działania, możemy zniwelować tę różnicę i każdego roku uratować życie setek tysięcy noworodków. Aby to osiągnąć niezbędny jest dostęp do czystej wody i środków dezynfekujących, lepsza opieka wykwalifikowanych lekarzy, położnych, pielęgniarek, a także wsparcie w karmieniu piersią w ciągu pierwszej godziny życia dziecka, bezpośredni kontakt noworodka ze skórą matki oraz odpowiednie żywienie.

Według statystyk dotyczących umieralności dzieci poniżej 5. roku życia w 2016 r. zmarło 5,6 mln dzieci. Umieralność dzieci poniżej 1. miesiąca życia w tym samym roku wyniosła 2,6 mln. Każdego dnia zmarło ponad 7000 noworodków. W każdej godzinie zmarło 297 noworodków. W każdej minucie zmarło 5 noworodków.

– Chcemy tym dzieciom podarować więcej niż dzień, więcej niż miesiąc, więcej niż samo przetrwanie. Chcemy im dostarczyć niezbędną pomoc i otoczyć opieką, aby mogły bezpiecznie przyjść na świat, rozwijać się, a w przyszłości w pełni wykorzystać swój potencjał. Liczymy na pomoc niezawodnych Darczyńców z Polski –
Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska

Kampanię wspiera Magdalena Różczka, Ambasador Dobrej Woli UNICEF.

źródło materiały prasowe
fotografie UNICEF

1