Kamerdyner – epicka opowieść o zapomnianej historii

Kamerdyner to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.

Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, który po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan), dorasta w pałacu.

Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.

Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.

Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść. Wybucha II wojna światowa, a w lasach Piaśnicy naziści dokonują mordu na ludności kaszubskiej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

– Opowieści o polskiej niepodległej historii są mi szczególnie bliskie. Kamerdyner jest jedną z nich. Zależało mi, aby pokazać fragment historii, który dziś wydaje się zapomniany. Unikalny krajobraz Kaszub i tragiczne losy ich mieszkańców zasługują na to, aby ocalić je w ludzkiej pamięci. Kocioł narodowościowy, jaki w pierwszej połowie XX wieku mieliśmy na tych ziemiach, przyniósł nieoczekiwane dramaty, które znalazły swój tragiczny finał w mordzie Kaszubów w lasach Piaśnicy. To był ostatni moment, aby nakręcić ten film. Za chwilę wszystko się rozpadnie, uleci z ludzkiej pamięci. A kamera może to wszystko zachować. Jeszcze przez chwilę… –
Filip Bajon, reżyser

– Kamerdyner to epicka saga o Polakach, Kaszubach i Niemcach zamieszkujących ziemie pod byłym zaborem pruskim. Ich losy przeplatają się w jednym miejscu i czasie z przemianami politycznymi i historycznymi. Wojna jest jedynie tłem ukazywanych zdarzeń. To również opowieść o miłości przeciwstawionej nienawiści, dramacie jednostki w starciu z historią –
Olga Bieniek, producentka

Obsada: Janusz Gajos, Anna Radwan, Adam Woronowicz, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Łukasz Simlat, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Sławomir Orzechowski.

Premiera zaplanowana jest na 21 września 2018.

źródło materiały prasowe

1