– Jestem za stary by być sędzią, ale jestem dość młody by śpiewać – Mick Jagger

Koncert zespołu The Rolling Stones był jednym z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce. 8 lipca na Stadionie Narodowym w Warszawie fani brytyjskiej grupy usłyszeli kultowe utwory wykonane przez Mick Jaggera, Keith Richardsa, Ron Wooda i Charlie Wattsa. Dynamiczny i znakomicie energetyczny koncert na długo pozostanie w pamięci miłośników Stones’ów i nie tylko. Mike Jagger zabrał głos na temat sytuacji w kraju. – Polska co za piękny kraj. Jestem za stary by być sędzią, ale jestem dość młody by śpiewać – powiedział artysta po polsku. W języku angielskim dodał również – Byliśmy tu w 1967. Pomyślcie, ile osiągnęliście od tego czasu. Niech Bóg będzie z wami! 

Słowa brytyjskiego muzyka cytowały zagraniczne dzienniki oraz media. W kraju interpretowane są one na dwa sposoby. Wszystko wskazuje jednak na to, że Jagger zareagował w ten sposób na list, który do zespołu napisał Prezydent Lech Wałęsa. „W przeddzień koncertu The Rolling Stones wystosowałem list otwarty do legendarnej grupy rockowej. Pisze w nim o trwającym kryzysie wokół Sądu Najwyższego. Wielu ludzi czeka z niecierpliwością na koncert na Stadionie Narodowym. Ale w Polsce dzieją się złe rzeczy. Ludzie poświęcili tu wiele na rzecz wolności słowa. Wolności artystycznej. Rozumieli, że aby bronić tych wartości, sądy muszą być niezależne od rządu. Dziś owoce ich prac są zagrożone. W zeszłym roku ubezwłasnowolnił on Trybunał Konstytucyjny. Teraz, z jasnym pogwałceniem konstytucji, zwalnia sędziów Sądu Najwyższego, by na ich miejscu umieścić marionetki. To nie jest wolność. Zaznaczam , że choć wiele osób protestuje przeciwko temu, to „potrzebują oni wsparcia”. Proszę by w trakcie koncertu The Rolling Stones wykonali gest lub powiedzieli coś w sprawie sądownictwa. Wiele by to dla nich znaczyło.”

***

Słowa Jaggera to nie pierwsza sytuacja w ostatnim czasie, kiedy zagraniczni artyści odnoszą się do sytuacji polityczno-społecznej w Polsce. Drugiego dnia na Open’erze angielska grupa Massive Attack, w przeciwieństwie do wyważonej wypowiedzi Jaggera, swoje stanowisko wyraziła w jasny i dobitny sposób. Podczas, gdy muzycy wykonywali utwór „Inertia Creeps” na telebimach wyświetlone zostały nagłówki polskich gazet i portali internetowych, m.in. Wolne sądy, Unio Europejska ratuj polskie sądy, Kaczyński abdykuje za rok. Ostatni ze slajdów zawierał hasło Jesteśmy w tym razem.

3 lipca podczas koncertu w Krakowie grupa Pearl Jam wyświetliła logo Ogólnopolskiego Strajku Kobiet autorstwa Oli Jasionowskiej, okazując w ten sposób solidarność z kobietami żyjącymi w Polsce.

1