„53 Wojny” Ewy Bukowskiej

Żeby przeżyć wojnę, wcale nie musisz na nią jechać…

Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większą część roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze… 53 Wojny to opowieść o traumie wojennej przedstawiona z perspektywy osoby, która zostaje, czeka i boi się…

Premiera filmu miała miejsce na tegorocznym Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. „Za autentyczność i bogactwo wykorzystania filmowych środków, wybitne aktorstwo i mistrzowskie operowanie ścieżką dźwiękową oraz wiarygodne ukazanie zmagań jednostki na frontach zewnętrznych i wewnętrznych wojen” film otrzymał Nagrodę Jury Młodzieżowego. Jantara 2018 za główną rolę kobiecą otrzymała Magdalena Popławska, która „zabrała widza w emocjonalną podróż bez trzymanki.” Film międzynarodową premierę miał 1 lipca na Festiwalu w Karlowych Warach, w ramach Konkursy East Of The West.

W rolach głównych występują Magdalena Popławska i Michał Żurawski. W pozostałe role wcieli się m.in. Kinga Preis, Dorota Kolak i Krzysztof Stroiński. Reżyserką i autorką scenariusza, który powstał na motywach książki Grażyny Jagielskiej „Miłość z kamienia. Życia z korespondentem wojennym”, jest Ewa Bukowska. 53 Wojny to pełnometrażowy debiut reżyserki. Kinowa premiera filmu zaplanowana jest na 19 października 2018 roku.

źródło materiały prasowe
fotografował Robert Jaworski

1