37. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film

Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. W  Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona, czy Dariusz Gajewski.

Festiwal Młodzi i Film to nie tylko Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Konkurs Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, ale również pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny, Retrospektywy, pokazy filmów jurorów i pokazy specjalne. Festiwalowi towarzyszą również spotkania Szczerość za szczerość z ekipami filmów konkursowych, spotkania branżowe oraz koncerty i autorskie spotkania prowadzone przez Macieja Buchwalda pod hasłem „Zawód:aktor”. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny.

W Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych udział wezmą:

53 Wojny Ewy Bukowskiej 

Żeby przeżyć wojnę, wcale nie musisz na nią jechać. Anka i Witek są zakochanym w sobie małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość dni w roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka wygrywa. Zaczyna szykować się na najgorsze…


Atak Paniki Pawła Maślony

Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu. W tym samym czasie kelner próbuje uratować planetę. Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym, czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo.


Catalina Denijal Hasanovića

Catalina jest kolumbijską studentką prawa, której właśnie odrzucono prośbę o przedłużenie pobytu we Francji. Idąc za radą jednego ze swoich profesorów, postanawia wyjechać do Sarajewa i spróbowaćuzyskać dostęp do materiałów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ). Ma nadzieję, że zebrane dane pomogą jej w napisaniu ciekawej pracy, co z kolei umożliwiłoby pozostanie jej na uniwersytecie we Francji. Po przylocie Catalina szybko orientuje się, że plan się nie powiódł, ponieważ nie uzyskała pozwolenia na dostęp do archiwum. Pomocną dłoń wyciąga do niej tłumaczka misji – Nada. Między kobietami rodzi się przyjaźń.


Dzień Czekolady
Jacka Piotra Bławuta

Dawid obserwuje przez okno, jak do domu obok wprowadza się nowa sąsiadka. Na oko w jego wieku. Ma na sobie dziwną spódnicę. Później dowie się, że to hawajska spódnica hula, a dziewczynka ma na imię Monika. Najprawdopodobniej dowie się też, dlaczego babcia Moniki wyjechała na Hawaje. Najprawdopodobniej powie jej, że jego siostra stała się kotem. Na pewno zaś tych dwoje połączy siła, by uratować drogocenne wspomnienia o bliskich, którzy odeszli. Dzięki szalonemu Skoczkowi Czasu przejdą przez wrota w starym zegarze do miejsca, gdzie czasem rządzą zupełnie inne reguły. Tylko czy czekolada wystarczy, by mu zapłacić?


Odnajdę Cię Beaty Dzianowicz

Justę, doświadczoną policjantkę, zawodzi rutyna. Podczas ważnej akcji popełnia błąd. Nie odpuszcza. Wiedziona ambicją, wyrusza na poszukiwania przestępcy, którego kiedyś znała. Gdy zanurza się w przeszłość, by po starych śladach wyśledzić przeciwnika, ten zaczyna ingerować w jej teraźniejsze losy. Justa musi postawić wszystko na jedną kartę, zaryzykować życie i karierę, żeby odzyskać coś ważniejszego.

Photon Normana Leto

Film wizualizuje to, co dzisiaj wiemy na temat procesu tworzenia się materii. Pierwsza część filmu („Początek”) traktuje o powstawaniu materii, gwiazd i planet. Następnie historia w sposób płynny przechodzi w część drugą („Życie”). Dzięki kilku wymownym przykładom z codzienności przeciętnej rodziny wyjaśnione zostaje biologiczne podłoże zjawisk. Ta niezwykła wizualnie opowieść kończy się przedstawieniem obecnych przewidywań z dziedziny fizyki, dotyczących rozwoju cywilizacji i końca wszechświata…


Podatek Od Miłości Bartłomieja Ignaciuka

Kim tak naprawdę jest Marian? Facetem do towarzystwa i seksualnym guru, z którego usług korzysta połowa kobiet w stolicy? Coachem o kontrowersyjnych metodach? A może – po prostu – sprytnym oszustem, uwodzącym płeć przeciwną? Oto zagadka, z którą będzie musiała zmierzyć się ambitna inspektor podatkowa Klara. Czy nieustępliwa urzędniczka zdoła znaleźć odpowiedź, zanim sama wpadnie w miłosne sidła Mariana? I czy jest przygotowana na to, by po raz pierwszy w życiu stracić nad czymś kontrolę?


Reakcja Łańcuchowa Jakuba Pączka

Reakcja łańcuchowa od osiągnięcia masy krytycznej rozwija się lawinowo i bez potrzeby udziału czynnika inicjującego. Jest niemożliwa do zatrzymania, tak jak ta, która spowodowała w 1986 roku wybuch w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Marta i jej narzeczony Adam planują ślub. Ich przyjaciel Paweł właśnie skończył szkołę filmową. Jedno z nich dokonało już nieodwracalnego wyboru, który doprowadzi do reakcji, po której już nic nie będzie takie, jak na początku.


Serce Miłości Łukasza Rondudy

Historia związku artystów – Zuzanny Bartoszek i Wojtka Bąkowskiego – w którym sztuka i miłość bez przerwy się przenikają. Ona – poetka przed debiutem i On – uznany artysta wizualny i muzyk. Kochają się, ale artystycznie konkurują ze sobą coraz bardziej. Bohaterowie bardzo podobni fizycznie i artystycznie, cały czas walczą ze sobą o autonomię twórczą i osobistą. Stopniowa emancypacja dziewczyny w relacji ze starszym partnerem oraz jej debiut artystyczny wystawiają ich związek na próbę. Para stanie przed wyborem: własna artystyczna droga czy wspólne życie.


Wieża. Jasny Dzień Jagody Szelc

Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. W weekend poprzedzający Pierwszą Komunię Świętą Niny do ich domu przyjeżdża brat Muli z rodziną oraz Kaja – jej nieobecna od 6 lat młodsza siostra, biologiczna matka Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona kobieta chce odebrać jej dziecko. Istnieje jednak inny, ważniejszy powód powrotu Kai…


Zgoda Macieja Sobieszczańskiego

Jest rok 1945. Właśnie kończy się wojna. W Świętochłowicach na Śląsku organy bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego, UB dokonuje czystek wśród „niechętnych komunistycznej władzy”. Do pracy w obozie zgłasza się młody chłopak Franek. Próbuje ocalić Annę, w której jest zakochany.

W skład Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych wchodzą: Xawery Żuławski jako przewodniczący, Weronika Bilska, Bartosz M. Kowalski, Grażyna Plebanek i Wojciech Pszoniak.

Na następnej stronie artykułu kompletny program projekcji i wydarzeń festiwalowych.

Program 37. edycji Festiwalu Młodzi i Film 18-23.06.2018

Dzień IDzień IIDzień IIIDzień IVDzień VDzień VI

Wydarzenia branżowe towarzyszące Festiwalowi:

– Konkurs dla młodych twórców Club 105, 20 czerwca, godz. 12.30,

– Warsztaty dla profesjonalistów w ramach unijnego programu Kreatywna Europa Club 105, 20 czerwca, godz. 18.00,

Opracowania muzyczne w filmie współczesnym. Warsztaty Club 105, 21 czerwca, godz. 10.00,

– Wykład otwarty Pełne zanurzenie: Wideo 360 i Cinematic VR Club 105, 21 czerwca, godz. 15.30,

– Spotkanie z dyrektorem PISF i kierownikiem Działu Produkcji Filmowej i Rozwoju Projektów Filmowych Club 105, 22 czerwca, godz. 13.00,

– Panel dyskusyjny Shorty- Trampolina do…? Club 105, 22 czerwca, godz. 17.30,

– Spotkanie z Wojciechem Staroniem, laureatem Nagrody PSC 2018 oraz Łotewskiej Nagrody Filmowej za zdjęcia do filmu „Świt” Kino Kryterium, 22 czerwca, po projekcji filmu „Świt”, rozpoczynającej się o godz. 19.45,

Warsztaty operatorskie z A. Tomiakiem, Restauracja Meduza (Mielno), 22 czerwca, godz. 11.00,

– Panel dyskusyjny Możliwości telewizyjne dla młodych twórców Hotel Meduza (Mielno), 23 czerwca, godz. 11.30,

Warsztaty zamknięte Prawo autorskie 23 czerwca.

źródło mlodziifilm.pl

1 2